Si të largoheni nga puna pa i prishur raportet me kolegët?
Magazina
Lexohet për: 6 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Dorëheqja nga puna juaj nuk është kurrë një detyrë e lehtë. Është një vendim i vështirë për t'u marrë në radhë të parë, dhe nëse po largoheni në rrethana të mira, përsëri mund të ndiheni veçanërisht të konfliktuar. Por kur të vendosni ta merrni këtë vendim, është mirë të qëndroni në marrëdhënie të mira me punëdhënësin tuaj. Për të kuptuar se si ta lini punën me mirësjellje, ndiqni këta hapa.

Si të hiqni dorë pa prishur marrëdhëniet?

Ndiqni protokollin.

Shumë kompani kanë procedura formale për dorëheqjen. Kjo mund të përshkruhet në manualin tuaj të punonjësve, kështu që duhet t’ia hidhni një shikim. Përndryshe, takohuni me një përfaqësues të burimeve njerëzore në kompaninë tuaj, i cili do t'ju tregojë se çfarë duhet të bëni. Për shembull, mund t'ju duhet të paraqisni një letër zyrtare të dorëheqjes duke përfshirë informacione si dita juaj e fundit e punës. Mund t'ju kërkohet gjithashtu të merrni pjesë në një intervistë përfundimtare apo ta shkruani një e-mail zyrtar.

Planifikoni një bisedë ballë për ballë

Kërkojini shefit tuaj të flisni me të personalisht dhe ta njoftoni. Menaxheri juaj i drejtpërdrejtë duhet të jetë personi i parë që i tregoni - ju nuk dëshironi që ata të dëgjojnë lajmet nga dikush tjetër. Sigurohuni që ta bëni këtë bisedë të rëndësishme ballë për ballë, përveç nëse rrethanat e bëjnë të pamundur për ta bërë këtë. (Nëse ata janë me pushime dhe ju duhet të dorëzoni njoftimin tuaj, për shembull, mund t'ju duhet t'i dërgoni me email, por tregohuni sa më të sjellshëm.)

Njoftoni sa më parë

Njoftimi dy javë shpesh është i mjaftueshëm, por disa punëdhënës dhe industri mund të kërkojnë më shumë kohë. Ju ka gjasë të keni lenë disa projekte të cilat duhet të përfundojnë në një kohë të caktuar. Diskutoni situatën me menaxherin tuaj dhe shikoni nëse mund të arrini një marrëveshje që funksionon për të dy. (Ne do të diskutojmë rrethanat në të cilat mund të mos jetë e mundur të jepet njoftimi për dy javë - ose më shumë)

Përgatituni për një kundërofertë

Nëse punëdhënësi juaj ju konsideron të rëndësishëm për ekipin, ai mund t'ju japë një kundërofertë, duke përputhur apo edhe tejkaluar ofertën tjetër që keni marrë. Jini të përgatitur për këtë. Nëse jeni të kënaqur me kushtet, atëherë mund të konsideroni të pranoni. Megjithatë, në disa raste, ju thjesht mund të jeni gati për të ecur përpara dhe asnjë kundërofertë joshëse nuk mund t'ju bindë të qëndroni.

Kuptoni se çfarë do të ndodhë me përfitimet tuaja

Ju duhet të zbuloni se si do të ndikojë dorëheqja në përfitimet tuaja, duke përfshirë sigurimin shëndetësor dhe ditët e pushimit të pashfrytëzuara. Ju do të dëshironi të dini, për shembull, nëse do të paguheni për ditët e pushimeve të papërdorura që keni grumbulluar dhe sa kohë do të mbuloheni nga sigurimi shëndetësor i punëdhënësit. Përfaqësuesi juaj i burimeve njerëzore mund t'i diskutojë këto detaje me ju gjatë intervistës suaj të dorëheqjes, por është mirë të pyesni për to më herët në rast se duhet të ndërmerrni ndonjë veprim.

Ruani skedarët tuaj

Ruani të gjithë skedarët tuaj personalë në një Google Drive personal ose në një vendndodhje tjetër në mënyrë që të keni mundësi t'iu qaseni atyre. Ju gjithashtu duhet t'i dorëzoni skedarët dhe dokumentet e lidhura me punën te menaxheri juaj (ndoshta ekziston një server në të cilin mund t'i ngarkoni nëse nuk i keni bërë tashmë). Punëdhënësi juaj ka të ngjarë të fshijë kompjuterin tuaj pasi të mos punoni më atje, kështu që është e rëndësishme të kopjoni çdo gjë të rëndësishme.

Përgatitni pasardhësin tuaj

Lini udhëzime të hollësishme se si të kryeni detyrat dhe përgjegjësitë që kërkohen nga puna juaj për zëvendësimin tuaj. Përfshini emrat e njerëzve me të cilët jeni konsultuar për detyra të ndryshme, fjalëkalime për llogari të ndryshme dhe detaje të tjera të rëndësishme. Nëse pasardhësi juaj punësohet para se të largoheni ose nëse një koleg aktual po kalon në pozitën tuaj, ju gjithashtu mund t'i trajnoni ata personalisht. Çështja është që tranzicioni të bëhet sa më i qetë. Nëse keni raporte të mira me personin që do të ju zëvendësojë atëherë mund të jepni gjithashtu informacionin tuaj të kontaktit personal në rast se menaxheri ose zëvendësuesi juaj ka ndonjë pyetje pasi të largoheni (kjo nuk është e nevojshme, por është një veprim i mirë që do t'ju ndihmojë të largoheni me kushte të mira).

Falënderoni kolegët dhe menaxherët tuaj

Në mënyrë që të largoheni duke i mbajtur raportet sa më mirë, duhet të falënderoni njerëzit me të cilët keni punuar. Ju mund t'u dërgoni email kolegëve me të cilët nuk keni qenë veçanërisht të afërt ose nuk keni punuar drejtpërdrejt, por duhet t'i falënderoni të tjerët personalisht, si për shembull mbikëqyrësin tuaj. Ju madje mund të shkruani një shënim të shkruar me dorë për të përcjellë vlerësimin tuaj në një mënyrë kuptimplote./ AkademiPune

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,532
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024