Gjini u kërkon grave të komuniteteve të jenë më aktive në shoqëri
Lajme
Lexohet për: 1 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini ka marrë pjesë në një debat, temë e së cilit ishte pjesëmarrja në vendimarrje e grave nga komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian.

Gjatë bashkëbisedimit, kryetari Gjini ka kërkuar nga gratë dhe vajzat e këtyre komuniteteve që të jenë sa më aktive në shoqëri, duke mos u ndalur para barrierave dhe duke kërkuar fuqishëm që zëri i tyre të dëgjohet.

Kryetari Gjini ka rikujtuar se në një shtet demokratik çfarë synon të jetë Kosova, gjithëpërfshirja është jetike dhe e domosdoshme.

Ky aktivitet u organizua nga OJQ "Troja" dhe OJQ "Prosperiteti".

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024