SiViaggia: Në Shqipëri ekziston një qytet muze magjepsës
Turizem
Lexohet për: 4 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Është një vend ku koha duket se ka ndalur, ku gjithçka është zhytur në një atmosferë sugjestive dhe ndjellëse që të transporton në një peizazh të denjë për historitë më të bukura para gjumit. Gjithashtu, falë asaj kështjelle që dominon zonën dhe që është më e madhja në të gjithë vendin.

Ky vend ndodhet në Shqipëri, një nga destinacionet më të njohura vitet e fundit nga udhëtarët italianë dhe ndërkombëtarë, shkruan në një artikull Sabina Petrazzuolo për të përditshmen italiane “L’agenzia SiViaggia”.

Zona, në fakt, është kthyer në një destinacion të preferuar për pushime verore për peizazhin detar të krijuar nga ujëra të kristalta, plazhe me rërë, limane sekrete dhe shkëmbinj.

Megjithatë, midis qyteteve më të njohura për turizmin fshihet sekreti më i ruajtur i vendit. E kemi fjalën për Gjirokastrën, një qytet muze i shpallur si trashëgimi botërore nga Unesco që do t’ju bëjë të dashuroheni.

Gjirokastra si në përrallë

E ngulitur në malet e jugut të vendit si një thesar i çmuar, Gjirokastra duket se ka dalë nga një përrallë.

Një muze i hapur ku e kaluara jeton dhe mbijeton në të gjitha ato dëshmi të dukshme që e bëjnë qytetin unik në të gjithë vendin.

Trashëgimia e saj është e pamasë, e njohur edhe nga UNESCO, dhe rrugët e saj me kalldrëm janë sugjestionuese, ato që të çojnë drejtpërdrejt në kalanë që dominon në të gjithë qytetin.

Pikërisht rreth kalasë ikonike, e cila është kthyer në simbolin e zonës, shpaloset historia e saj.

Pas ndërtimit së kalasë së Gjirokastrës, kalaja e fortifikuar që mori emrin e saj, u ndërtua rreth mesit të viteve 1300.

Shekuj më vonë, me pushtimin e qytetit nga trupat osmane, u ndërtuan shtëpitë karakteristike që sot dallojnë peizazhin e qytetit.

Shtëpitë me çati guri, të cilat i kanë dhënë Gjirokastrës pseudonimet Qyteti i Gurit dhe Qyteti i Argjendtë, për shkak të reflektimit karakteristik që merr guri i lagësht kur shkëlqen në diell, ngjajnë me fortesa të vogla me pamje nga rrugët me kalldrëm që ndërthuren dhe të çojnë në Pazar, zemra rrahëse e qytetit të vjetër ku kultura turke takohet me kulturën shqiptare dhe e shkuara bashkëjeton në mënyrë perfekte me të tashmen.

Gjithashtu, mund të vizitoni edhe Xhaminë e lagjes, ndërtimi i së cilës daton në vitin 1557.

Qyteti muze që magjeps

Ka shumë gjëra të ndryshme për të bërë dhe parë në këtë xhevahir të vendosur në male.

Megjithatë, mjafton një shëtitje e thjeshtë mes shtëpive dhe rrugëve karakteristike, të zhytura në histori dhe hijeshi për të jetuar një eksperiencë të pabesueshme që duket se ju çon në një dimension tjetër.

Një nga ndalesat thelbësore për këdo që viziton Gjirokastrën është padyshim kështjella e saj, ku e ka zanafillën historia e qytetit.

Kalaja, e cila është më e madhja në të gjithë Shqipërinë, është e hapur për publikun dhe strehon Muzeun e Armëve që nga viti 1970.

Për më tepër, ndërtesa është zgjedhur disa herë ndër vite, si skena e festivalit kombëtar të muzikës popullore.

Nëse hijeshia e shtëpive prej guri nuk ju ka lënë imun, atëherë këshilla është të vizitoni “Shtëpia Zekate”, një nga ndërtesat më të vjetra në qytet si dhe shembulli më i madh i arkitekturës osmane në Gjirokastër.

Pozicioni i privilegjuar i shtëpisë, i vendosur në lagjen Palorto, do t’ju lejojë të shijoni një pamje unike.

Me një shikim të vetëm mund të përqafoni panoramën sugjestive të qytetit.

Një destinacion i padiskutueshëm për dashamirët e letërsisë ndërkombëtare është shtëpia e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare në “Sokakun e të Marrëve”.

Natyrisht, për të mos u humbur është pazari i qytetit, zemra rrahëse e Gjirokastrës e cila do t’ju lejojë të njiheni me traditat dhe kulturën më autentike të zonës.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
508
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024