21 të vdekur brenda ditës nga ethet e dengës në Bangladesh
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Të paktën 21 persona vdiqën nga dengoja në Bangladesh të shtunën, që shënon nivelin më i lartë brenda një ditë që kur autoritetet shëndetësore filluan mbajtjen e të dhënave në vitin 2000, duke e çuar numrin total të vdekjeve në 618.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve Shëndetësore, nga vdekjet e reja, 17 persona vdiqën për shkak të etheve të dengës të shkaktuara nga mushkonjat në Dhaka, duke e mbajtur kryeqytetin si epiqendër të etheve të dengut të kthyera endemike.

Dhaka gjithashtu raportoi 456 vdekje nga gjithsej.

Rastet totale të shtrimeve në spital u rritën në pothuajse 127,700, duke përfshirë gati 59,600 raste nga Dhaka, tha autoriteti shëndetësor në përditësimin e tij të përditshëm të dengës.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve Shëndetësore tha të premten se gjeti larvat e mushkonjave Aedes, përgjegjëse për ethet e dengut, në 40%-50% të shtëpive në qytetin e Dhakës, një shenjë shqetësuese e përkeqësimit të situatës së dengës.

Duke u kërkuar njerëzve që të nxitojnë në spitale kur infektohen me virusin, Md. Nazmul Islam, drejtor i agjencisë shëndetësore, u tha gazetarëve se mesatarisht 75 njerëz kanë vdekur nga dengoja që nga janari.

Për më tepër, 90% e pacientëve që u shtruan në spitale, vdiqën brenda 72 orëve nga shtrimi, tha ai, duke theksuar nevojën për shtrimin në kohë në spital.

Vitin e kaluar, 281 njerëz vdiqën për shkak të dengës në vendin e Azisë Jugore.

Dengoja, e regjistruar për herë të parë në vitet 1960 në Bangladesh si ethet Dacca, tashmë ka filluar të ushtrojë presion mbi sistemet shëndetësore në vend, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Dengoja është një infeksion viral që transmetohet te njerëzit përmes pickimit të mushkonjave të infektuara, por nuk ka trajtim specifik për infeksionin. (AA)

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024