Analisti bullgar nuk pret ndonjë rezultat nga takimi Kurti-Vuçiq: Politika serbomadhe vazhdon
Intervista
Lexohet për: 1 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Albanologu bullgar, Anton Panchev nuk pret që takimi i nivelit të lartë në Bruksel, i paralajmëruar për 14 shtator, të japë ndonjë rezultat. Ai thotë për KosovaPress se nuk pret normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi në vitet në vijim. Kritika ka për Serbinë për të cilën thotë se ka aspirata serbomadhe. 

Njohësi i çështjeve të Ballkanit thotë se shkak për këtë është qasja serbomadhe e Serbisë ndaj Kosovës, Bosnjës, Malit të Zi e Maqedonisë së Veriut.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Sipas tij, nuk duhet lejuar që agresiviteti serb të kalojë në rajon, pasi që siç thotë ai, kanosjet dhe rreziqet për Kosovën do të vazhdojnë.

https://kosovapress.com/admin/kurti-dhe-vuciq-takohen-me-14-shtator/

Ndryshe, Kosova dhe Serbia, nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, janë në bisedime për normalizimin e marrëdhënieve qysh prej vitit 2011.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024