​Gjërat që mësuesit duhet t’i bëjnë në ditën e parë
Magazina
Lexohet për: 5 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Përshtypjet e para kanë rëndësi - veçanërisht në ditën e parë të shkollës. Nxënësit atë ditë janë mes emocionesh të përziera. Megjithatë, shumica janë të stresuar. Arsyet ndryshojnë nga fëmija në fëmijë, por fëmijët priren të ndihen të shqetësuar për fillimin e shkollës. Kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe; disa ankthe janë normale, madje edhe të shëndetshme. Megjithatë, mësuesit mund të bëjnë shumë për të siguruar që klasat e tyre të jenë të sigurta dhe mikpritëse në ditën e parë të shkollës.

Caktoni vendet para fillimit të shkollës

Mësuesi Chad Donohue thotë se kjo është një strategji që e kishte mësuar në mënyrë të vështirë. Më poshtë është e shkruar përvoja e tij:

Duke menduar se isha progresiv, i ftova studentët të "uleshin ku të dëshironi" në ditën e parë të mësimit. Për tmerrin tim, më shumë se një student u kap në situatën e sikletshme të shmangies ose largimit nga një karrige që supozohej se ishte ruajtur për një mik. Pakujdesia ime kishte bërë që disa studentë të ndiheshin si të huaj, të padëshiruar. Caktimi i vendeve përpara fillimit të vitit është i lehtë në çdo nivel klase. Thjesht numëroni vendet. Ditën e parë, jepini secilit student një numër kur ai ose ajo hyn në dhomë. Nëse e kuptoni shpejt se Tanner dhe Isabella nuk duhet të ulen pranë njëri-tjetrit, mund të bëni rregullime.

Përdorni emrat e nxënësve që ditën e parë

Sa më shpejt që të jetë e mundur, filloni t'i thërrisni nxënësit me emrat e tyre. Nxënësit mund t’i shkruajnë emrat e tyre në letre që mund t’i vendosin ato në bankë. Kërkojuni të shkruajnë emrin e tyre me një marker të theksueshëm. Kjo ju mundëson t’u referoheni atyre me emër që në fillim. Përdorimi i emrit të një nxënësi krijon një ndjenjë familjariteti. Kur njihni dikë, e thërrisni me emër.

Mos e bëni vetëm prezantimin tuaj, tregoni pak nga historia jote

Çfarë iu shtyu të merreni me mësimdhënie? Pas disa vitesh në këtë profesion, shikimi prapa mund të jetë frymëzues. Ndarja e historive tona me fëmijët jo vetëm që i ndihmon ata të na njohin, por gjithashtu na kujton rrugën tonë të zgjedhur. Pavarësisht se sa e vjetër ju duket historia në të cilën keni kaluar, ajo është krejt e re për klasën tuaj të re të studentëve.

Jepuni mjetet që ju duhen

Së bashku me dhënien e studentëve një xhingël ose kujtim simbolik, rekomandohet t'u jepni lirisht lapsa gjatë gjithë vitit. Kjo eliminon ankthin që shpesh lidhet me harrimin e diçkaje për të shkruar. Kështu tregon se ju nuk do të ju qaseni me qortim gabimeve të tyre.

Edhe fëmija që harron ose humb lapsin në mënyrë kronike është i mirëpritur të ma marrë një të tillë sa herë që të jetë e nevojshme. Kjo nuk do të thotë që mësuesi nuk duhet të bëj strategji me studentë individualë se si ata mund të kujdesen më mirë për furnizimet e tyre; megjithatë, në klasë duhet të jeni i përkushtuar për të eliminuar çdo formë të poshtërimit ose zhgënjimit publik që lidhet me harrimin ose humbjen e furnizimeve nga fëmijët. Edhe nëse një nxënës është i papërgjegjshëm me një laps (p.sh., e thyen atë ose e lë pa kujdes në dysheme), duhet tu kërkoni në heshtje të bisedoni me të pas mësimit. Më pas do të mendoni për zgjidhjet.

Theksoni çfarë mund të bëjnë nxënësit, jo atë që nuk mund të bëjnë

Kur bëhet fjalë për krijimin e rregullave të klasës, përdorimi i zërit pozitiv është i dobishëm. Për shembull, mund të jetë e zakonshme të keni një tabelë në klasën tuaj që thotë:  “Nuk lejohen lëngjet" pse të mos provoni të shkruani "Lejohen shishet e ujit".

Premtoni që do të jepni më të mirën

Është praktikë e zakonshme që ne t'u kërkojmë studentëve të japin më të mirën e tyre, të jenë më të mirë, të tregojnë respekt për veten dhe të vlerësojnë të mësuarit. Megjithatë, në një klasë të ngrohtë dhe mikpritëse, mësuesit gjithashtu mund t'u premtojnë studentëve se do të japin më të mirën për ta. Kjo mund të jetë aq e thjeshtë sa: "Unë do të punoj shumë për ju. Unë do t'ju shtyj të mësoni. Unë do të kërkoj më të mirën tuaj dhe do t'ju jap më të mirën time."

Jepuni diçka që mund të marrin me vete në shtëpi

Mësuesit e mirë dërgojnë në shtëpi një pako mirëseardhjeje. Shpesh, kjo përfshin një letër, planprogram, orar të ngjarjeve të ardhshme dhe një listë të furnizimeve shkollore. Provoni të shtoni diçka unike në paketën tuaj të mirëseardhjes këtë vit. Nuk mund të jetë e dëmshme t'u drejtoheni bizneseve lokale për kupona "blej një merr një falas", bileta kinemaje falas ose oferta të tjera, veçanërisht kur ata e dinë që do t'ua jepni familjeve në komunitet. Biblioteka juaj publike lokale mund të ketë gjithashtu disa të mira që ju t'i përfshini në paketë. / AkademiPune

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024