Italia shkon drejt rritjes së tarifave 7-10% të energjisë elektrike
Bota
Lexohet për: 1 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Italia po shkon drejt rritjes 7-10% të faturave të energjisë elektrike, tha për ANSA të martën shefi i Nomsia Energia, Davide Tabarelli, duke komentuar rritjen e çmimit të energjisë elektrike, me një rritje prej 30% në 138 euro javën e fundit.

"Nëse këto çmime mbeten" në tregje "është e sigurt se do të ketë rritje të faturës së ardhshme të energjisë elektrike. Nga 1 tetori do të ketë një kërcim midis 7 dhe 10 për qind të tarifave të energjisë elektrike për tremujorin e fundit në 2023'.

Tabarelli shpjegoi se ka pasur "një rritje të çmimeve të gazit" në javët e fundit me një kthim mbi 30 euro për megavat orë dhe "automatikisht ato të energjisë elektrike rriten" dhe "gjysma e prodhimit të energjisë elektrike në Itali bëhet me gaz", tha udhëheqësi i Nominisma (Instituti Kërkimor në Bolonja, Itali)./ANSA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024