Hapat për të ndryshuar karrierën në çdo moshë
Magazina
Lexohet për: 7 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Nëse karriera juaj aktuale nuk është më e vlefshme për ambiciet tuaja dhe ju po mendoni të ndiqni një rruge tjetër atëherë ju nuk jeni vetëm. Një studim i fundit i Qendrës Kërkimore Pew zbuloi se rreth 53% e të rriturve të punësuar që i dhanë lamtumirën punës së tyre në vitin 2021 kaluan krejtësisht në një fushë të re të punës.

Nëse ndiheni të pafrymëzuar, mund të jetë koha të ndiqni hapat e tyre dhe t’i jepni një kahje tjetër karrierës suaj. Pavarësisht nëse jeni një profesionist i ri, në mes të karrierës ose tashmë jeni ngritur në karrierë, këtu janë hapat e mundshëm që mund të ndërmerrni për të bërë një ndryshim në karrierë.

Për profesionistët e rinj

Nisja në një rrugë të re karriere mund të jetë emocionuese dhe konfuze, veçanërisht si një profesionist i ri i etur për të lënë gjurmë në botë. Këtu janë tre hapa që mund të ndërmerrni për një tranzicion të qetë.

Gjeni një punë ku mund të fitoni dhe të bëni përvojë. Ndiheni të shqetësuar me karrierën tuaj aktuale dhe keni dëshirë të bëni një ndryshim? Mënyra më e mirë për të nisur atë tranzicion si një profesionist i ri është të ndërmerrni veprime menjëherë dhe të gjeni një punë në fushën tuaj të dëshiruar. Në fund të fundit, nuk do të fitoni përvojën e nevojshme duke qëndruar në të njëjtin vend andaj aplikoni për pozicione që ngjallin interesin tuaj dhe do të shërbejnë si një hap drejt karrierës suaj ideale.

Gjeni një pozitë ose kompani që do t'ju japë mundësi rritjeje. Kur bëni një ndryshim në karrierë, kushtoni vëmendje pozitës dhe kompanisë se a ofron rritje profesionale. Një mënyrë për të identifikuar organizatat e përqendruara te rritja është të kërkoni ato që ofrojnë sesione trajnimi, zhvillim aftësish dhe programe mentorimi. Kur intervistoni për pozitën tuaj të dëshiruar, sigurohuni që të pyesni intervistuesin për mundësitë e rritjes brenda kompanisë. Për shembull:

Çfarë mundësish mentorimi formale ose joformale ofron kompania?

A ofron kompania rimbursim të shkollimit për të marrë mësime jashtë punës?

Cilat janë qëllimet e matshme që punonjësit duhet të arrijnë për t'u kualifikuar për një promovim?

Filloni të lidheni me njerëzit që punojnë në kompaninë tuaj të ëndrrave. Si një profesionist i ri, është krejtësisht normale të mos filloni menjëherë në kompaninë tuaj të ëndrrave. Derisa fitoni përvojë në fushën tuaj, kaloni në organizatën tuaj të dëshiruar duke u lidhur me ata që tashmë punojnë atje.            

Për profesionistët e mesit të karrierës

Si një profesionist i mesit të karrierës, mund të jeni rritur në karrierën tuaj dhe të zbuloni se trajektorja juaj aktuale nuk ju emocionon më. Ja se si të dilni jashtë zonës suaj të rehatisë dhe të rishpikni jetën tuaj profesionale.

Shfrytëzojeni rrjetin tuaj ekzistues. Tregu i fshehur i punës është në rrjetin tuaj. Shumë vende pune nuk publikohen në faqet e kërkimit të punës dhe përkundrazi plotësohen përmes rrjeteve/rekomandimeve të kolegëve. Si një profesionist i mesit të karrierës, ka të ngjarë të keni bërë shumë lidhje brenda ose jashtë industrisë suaj, dhe tani është koha për të hyrë në rrjetin tuaj.

Ekspertja e lidershipit, Kim Carpenter sugjeron që të filloni me LinkedIn. Ajo thotë se duhet të "përpunoni hapat e ashensorit dhe t'u tregoni sa më shumë njerëzve që të jetë e mundur se po kërkoni lëvizjen tuaj të radhës". Për shembull, nëse keni lidhje me rekrutuesit ose profesionistët në industrinë që dëshironi të depërtoni, kontaktoni ata për një bisedë të shpejtë kafeje dhe pyesni për mundësitë e mundshme.

Plotësoni boshllëqet e njohurive. Nëse jeni duke kaluar në një industri krejtësisht të re në mes të karrierës, mund t'ju duhet të fitoni aftësi të reja dhe të plotësoni disa boshllëqe njohurish. Për ta bërë këtë, filloni duke parë kërkesat e punës për pozicionin që po synoni dhe duke i krahasuar ato me aftësitë tuaja ekzistuese.

Kaloni në pozitën tuaj të dëshiruar. Nëse ju pëlqen të punoni në kompaninë tuaj aktuale, por dëshironi të ndryshoni profesionin në mes të karrierës, nuk duhet domosdoshmërisht të filloni nga e para në një vend të ri pune. Në vend të kësaj, merrni parasysh ndryshimin e pozitave brenda kompanisë suaj.      

Për profesionistët me përvojë

Siç thotë shprehja, "mosha është vetëm një numër" dhe nuk është kurrë vonë për të menduar për një ndryshim në karrierë. Përvojat e pasura dhe aftësitë e çmuara që keni fituar gjatë karrierës suaj ju mund të hapin dyert dhe të ofrojnë mundësi unike ndërsa hyni në territore të reja. Këtu janë tre hapa për të arritur aspiratat tuaja të karrierës më vonë në jetë.

Vlerësoni vlerat, qëllimet dhe prioritetet tuaja. Si një profesionist i formuar ndër vite dhe me përvojë, ju ka të ngjarë të keni zhvilluar një ndjenjë të fortë të asaj që vlerësoni në jetën tuaj profesionale dhe qëllimet tuaja afatgjata të karrierës. Përpara se të bëni një ndryshim në karrierë, vlerësoni vlerat tuaja thelbësore dhe përcaktoni nëse ato përputhen me rrugën tuaj të re. Mendoni se çfarë vërtet ka rëndësi për ju, çfarë ju sjell përmbushje dhe çfarë dëshironi të arrini përpara daljes në pension.

Nëse po kaloni në një fushë karriere krejtësisht të palidhur me atë aktuale, mos u shqetësoni. Në vend që të shqetësoheni se si përvojat tuaja profesionale të së kaluarës janë të parëndësishme për punën tuaj të ëndrrave, juduhet të mbësteteni në to për të treguar vlerat që ju veçojnë nga kolegët e tjerë.

Krijoni veten si një ekspert dhe udhëheqës i mendimit. Bërja e një ndryshimi në karrierë si një profesionist i lartë mund të jetë e frikshme, por është gjithashtu një mundësi për të vendosur veten si një ekspert dhe udhëheqës i mendimit në fushën tuaj të re. Mund të duhet kohë për të fituar njohuritë dhe përvojën që ju nevojiten për t'u bërë autoritet mbi këtë temë, por duke investuar në të mësuarit dhe rrjetëzimin me profesionistë të industrisë, përfundimisht do të ndërtoni kredibilitetin tuaj. /AkademiPune

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024