DKA-të: Vonesa e teksteve shkollore është një keqmenaxhim nga MASHTI në procesin mësimor
Lajme
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Në prag të fillimit të vitit të ri shkollor, ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka takuar drejtorët e Drejtorive Komunale të Arsimit me ç’rast kanë diskutuar për monitorimin e furnizimit me tekstet shkollore në të gjithë komunat.

Pas takimit drejtoresha Arsimit në Prishtinë, Besianë Musmurati tha se situata e krijuar për blerjen e librave dëshmon se ka një keqmenaxhim nga ana e Ministrisë së Arsimit për procesin mësimor.

Musmurati, tha se për komunat të cilat nuk kanë librari nuk e di se çfarë do të ndodhë as ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci.

Po ashtu, Musmurati shtoi se ka shumë aplikime për tekste shkollore, por nuk mungojnë edhe pengesat të cilat po hasin prindërit gjatë aplikimit

Ndërsa, drejtori i Arsimit në Klinë, Qemajl Sejdiu tha se ka kërkuar nga MASHTI-i që fillimi i vitit të ri shkollor të nis më datën 4 shtator, pasi sipas tij është e pamundur të filloj të premten më 1 shtator.  

Sejdiu, u shpreh se ka pasur shqetësime se prindërit mund të i kopjojnë librat e të mos i blejnë ato.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Ministria e Arsimit, ka marr vendim për rimbursimin e parave tek prindërit në mënyrë që ata t’i blejnë pastaj tekstet shkollore për fëmijët e tyre për vitin e ri shkollor. /A. Drenica/

https://kosovapress.com/admin/sfida-me-sigurimin-e-teksteve-shkollore-shtate-komuna-pa-librari/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024