Moti i keq përfshin veriun e vendit
Bota
Lexohet për: 2 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Moti i keq, siç ishte paralajmëruar prej ditësh, ka goditur sot Lombardinë duke shkaktuar dëme dhe shqetësime në pjesën më të madhe të rajonit me stuhi erërash dhe shiu.

Është prekur veçanërisht zona jugperëndimore e provincës së Milanos, në zonën midis komunave Rozzano, Pieve Emanuele, Trezzano, Corsico dhe Buccinasco e Pavese.

Në dy orë, 180 thirrje emergjente janë marrë nga zjarrfikësit, të angazhuar kryesisht në sigurimin e çative të ndërtesave të ndryshme dhe heqjen e pemëve të pasigurta ose të rrëzuara.

Shqetësime janë shënuar edhe në transport.

Stuhia e fuqishme që goditi Milanon krijoi probleme në qarkullimin e tramvajve, për shkak të degëve që ranë në kabllot e rrjetit elektrik. Shumë linja u devijuan.

Një pemë e rrëzuar nga era përfundoi në shinat e linjës hekurudhore Brescia-Iseo-Edolo në Pisogne, duke ndërprerë trafikun e trenave për disa orë.

Linja hekurudhore midis Locate dhe Certosa nel Pavese dhe seksioni midis Mortara dhe Parona Lomellina u bllokuan gjithashtu.

Probleme ka pasur edhe me qarkullimin e automjeteve.

Pra, dëmtime në infrastrukturë, por fatmirësisht nuk pati viktima.

Vetëm një 68-vjeçar u plagos në Milano, pasi u godit në kokë nga një tjegull. /ANSA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024