Danimarka do të ndalojë djegien e Kuranit
Bota
Lexohet për: 1 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Qeveria daneze do të ndalojë trajtimin e papërshtatshëm të objekteve me rëndësi të madhe fetare për një komunitet fetar, tha të premten ministri i Drejtësisë.

Peter Hummelgaard tha se qeveria do të prezantojë një projekt-ligj për të ndaluar djegien e shkrimeve fetare në vende publike, raportoi gazeta Ekstra Bladet.

Djegia publike e shkrimeve fetare duhet të dënohet deri në dy vjet burgim, tha Hummelgaard gjatë një konference për shtyp.

Duke e quajtur djegien e Kuranit si akt tallës në thelb dhe jodashamirës, ministri i drejtësisë tha se përdhosja e librit të shenjtë të Islamit dëmton gjithashtu interesat e Danimarkës.

Figura dhe grupe islamofobike në Evropën Veriore kanë kryer vazhdimisht djegie të Kuranit dhe përpjekje të ngjashme në muajt e fundit për të përdhosur librin e shenjtë mysliman, duke shkaktuar zemërim në vendet myslimane dhe pjesën tjetër të botës./aa

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
2,014
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024