Zjarret në Greqi, gjenden tetëmbëdhjetë trupa
Lajme
Lexohet për: 2 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Tetëmbëdhjetë trupa janë gjetur në një zonë pyjore të Greqisë veriore të goditur nga zjarret gjatë katër ditëve të fundit, thotë shërbimi grek i zjarrfikësve.

Raportet e para sugjerojnë se ata që kanë vdekur mund të kenë qenë emigrantë. Një mjek dhe grup hetimor po shkojnë në vendngjarje në pyllin e Dadias, shkruan BBC.

Rajoni i Evros në Greqinë verilindore, jo shumë larg kufirit turk, është shkatërruar nga zjarret.

Një spital në qytetin e Aleksandoupolis u desh të evakuohej.

Foshnjat e porsalindura dhe pacientët e kujdesit intensiv ishin midis atyre që u zhvendosën gjatë natës në një traget në port.

Parku kombëtar Dadia është një zonë e madhe pyjore në veri të Aleksandoupolis dhe zjarret mendohet se janë përhapur me shpejtësi atje që nga e hëna.

18 trupat u gjetën të martën pranë një kasolle jashtë fshatit Avantas, thanë raportet, kur brigada e zjarrit inspektoi mbetjet e djegura të një ndërtese.

Zëdhënësi i shërbimit të zjarrfikësve, Yiannis Artopios tha se po hetohet mundësia që viktimat të kishin hyrë ilegalisht në Greqi, duke qenë se nuk kishte raportime për banorë të zhdukur.

Raportet e pakonfirmuara thanë se trupat u zbuluan në dy grupe dhe ekziston frikë se numri i viktimave mund të rritet. Shërbimi i zjarrfikësve tha se hetimet po vazhdojnë në zonën ku ishte përhapur zjarri.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024