Banka Qendrore e Libisë njofton ribashkimin pas gati një dekade
Bota
Lexohet për: 1 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Banka Qendrore e Libisë njoftoi të dielën ribashkimin e saj pasi u nda në dysh për gati një dekadë për shkak të luftës civile të gjatë në vend.

Banka në një deklaratë tha se është bërë një "institucion i unifikuar sovran" pas një takimi në kryeqytetin Tripoli midis Guvernatorit të Bankës Qendrore Saddek El Kaber dhe zëvendësit të tij, Maree Raheel.

Të dy vendosën gjithashtu "të bëjnë përpjekje për t'u marrë me efektet që rezultuan nga ndarja".

Selia e institucionit financiar mbetet në Tripoli, ndërsa një degë lindore u krijua në qytetin e Bengazit në vitin 2014.

Libia e pasur me naftë ka mbetur në trazira që nga viti 2011, kur sundimtari i gjatë Muammar Gaddafi u rrëzua dhe u vra pas katër dekadash në pushtet. (AA)

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024