Bullgaria shënon 146 vjetorin e Epopesë së Shipkës
Ballkani
Lexohet për: 4 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Të shtunën, Bullgaria shënoi 146-vjetorin e Betejës së Qafës së Shipkës, e njohur edhe si Epopeja e Shipkës, gjatë Luftës Ruso-Turke të viteve 1877-1878. Një ceremoni solemne është mbajtur para Monumentit të Lirisë në malin Shipka. Të pranishëm ishin presidenti dhe komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura Bullgare, Rumen Radev, guvernatorë rajonalë, deputetë, kryetarë komune, përfaqësues të institucioneve lokale dhe shtetërore, si dhe mijëra qytetarë.

Në fjalën e tij, presidenti Radev tha: “Ne ngjitemi çdo vit në Shipka për të nderuar luftëtarët bullgarë dhe luftëtarët e ushtrisë perandorake të Car Çlirimtarit [Car Aleksandri II i Rusisë], të cilët në vapën e gushtit të 1877-ës mbrojtën të drejtën tonë për të pasur një vend. Prej një shekulli e gjysmë, Bullgaria e ringjallur është në hartën e Evropës”.

Ai i përshkroi miliona qytetarët e republikës si bullgarë dhe evropianë nga lindja, historia dhe kultura. "Ata që nuk vijnë kurrë në Shipka besojnë se për të qenë evropian, duhet të heqësh dorë nga të qenit bullgar. Ky është një kompleks vetëshkatërrues," vuri në dukje Radev. Sipas tij, është një iluzion fatal që të jesh evropian do të thotë të shkelësh historinë tënde, të tallesh me traditat, të kesh turp për flamurin bullgar dhe të tallesh me patriotizmin. Është një papërgjegjshmëri e pafalshme të tradhtosh idealet të cilave ua kanë kushtuar jetën dhe veprën breza të tërë bullgarësh. Radev vazhdoi duke thënë se ai dhe të pranishmit janë mbledhur për të deklaruar se nuk do të lejojnë ata që mungojnë gjithmonë në Shipka të manipulojnë memorien historike, të cenojnë reliket bullgare dhe të pyesin veten se si me kalimin e viteve të flakësh shkrimtarin Ivan Vazov nga tekstet shkollore.

"Sot themi 'mjaft'. 3 marsi është vija e kuqe e durimit tonë", tha Radev. Ai e kishte fjalën për propozimin e kryeministrit në detyrë për amendamentet kushtetuese ku festa kombëtare të zhvendoset nga 3 marsi (Dita e Çlirimit të Bullgarisë) në 24 maj (Dita e Alfabetit Bullgar). "Ne i themi 'jo' censurës zvarritëse, vjedhjes, zëvendësimit dhe skandaleve përmes të cilave po kalon një projekt për rrëmbimin e Kushtetutës. Ai parashikon një Bullgari të qeverisur nga politikanë për të cilët kombësia bullgare është një detaj [një referencë për çështjen e kombësisë së bashkë-udhëheqësit të Vazhdo ndryshimin Kiril Petkov] dhe politika është një garë servituti. Ne u themi ‘jo’ përpjekjeve për të rrëzuar shtetësinë duke marrë në dorë institucionet për qëllime personale, politike dhe ekonomike”, tha Presidenti.

Ai shtoi se Bullgaria do të jetë një republikë e qytetarëve të lirë dhe ligjërisht të barabartë, të cilët e përcaktojnë vetë të ardhmen e tyre. Sipas tij, lëvizja popullore nuk do të lejojë që 3 marsi të fshihet, kujtesa kombëtare të shkatërrohet dhe shtetësia bullgare të rrëzohet.

Ceremonia solemne përfundoi me vendosjen e kurorave dhe luleve në Monumentin e Lirisë në nderim të heronjve që dhanë jetën për çlirimin e Bullgarisë.

Programi festiv të shtunën vazhdoi me hapjen e një ekspozite fotografike dokumentare kushtuar kozmonautëve që kanë vizituar Monumentin e Lirisë dhe rikthimet e betejave të vitit 1877.

Aktivitetet kushtuar 146 vjetorit të Epopesë së Shipkës vazhdojnë deri më 25 gusht. BTA është partner mediatik i shënimit kombëtar të Epopesë së Shipkës. /BTA-KosovaPress/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
303
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024