22 mijë kanadezë janë urdhëruar të evakuohen pasi zjarret e furishme po afrohen
Bota
Lexohet për: 2 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Fluturimet do të fillojnë të enjten për 22 mijë banorë të Yellowknife, kryeqyteti i Territoreve Veriperëndimore të Kanadasë, të cilët janë urdhëruar të evakuohen deri në mesditën e së premtes për shkak të rrezikut që vjen nga një zjarr që po afrohet.

Automjetet e urgjencës do t'i largojnë makinat nga zonat e rrezikut 1,311 kilometra (815 milje) në jug, drejt strehimoreve në provincën e Albertës. Një cisternë e mbushur me gaz do të ndjekë automjetet përgjatë rrugës.

"Zjarri tani përfaqëson një kërcënim real për qytetin", tha ministri i Mjedisit, Shane Thompson në lëshimin e urdhrit të evakuimit të mërkurën, raporton AA.

Ndërsa zyrtarët thanë se nuk kishte asnjë rrezik të menjëhershëm, zjarri është 17 kilometra larg qytetit.

"Rrethanat e favorshme tani do të na lejojnë të evakuojmë të gjithë në mënyrë të sigurt. Ne kemi nevojë që ju ta bëni atë tani. Zjarri mund të bllokojë rrugët e shpëtimit nga ajri dhe rruga. Forcat e Armatosura Kanadeze do të ofrojnë aeroplanë”, tha Thompson.

Territori Veriperëndimor, si pjesa tjetër e Kanadasë, është djegur këtë vit pasi zjarret kanë shkatërruar pothuajse të 10 provincat dhe tre territoret.

Aktualisht ka 1067 zjarre aktive, me 230 në territorin veriperëndimor.

Rreth 13.7 milionë hektarë, përafërsisht sa madhësia e Anglisë, janë djegur, deri tani ky është sezoni më i keq i zjarreve në histori.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024