​Kurti: Zbulimi në Ulpianë dëshmon lidhjen e perandorit Justinan me Dardaninë
Lajme
Lexohet për: 1 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës. Albin Kurti ka thënë se zbulimi i mbishkrimit monumental në Ulpianë dëshmon lidhjet e perandorit Justinian me vendin e origjinës së tij, Dardaninë.

Kurti ka shkruar në “X” se zbulimi i mbishkrimit të perandorit Justinian në Ulpianë është po ashtu dëshmi e bashkëpinimit të suksesshëm ndërkombëtar.

:Në rrënojat e qytetit romak Ulpiana, jo shumë larg Prishtinës, arkeologët e Kosovës dhe të Francës kanë zbuluar një mbishkrim të perandorit Justinian (527-565), dëshmi të rralla të lidhjes së tij me Dardaninë, vendin e tij të origjinës - dhe dëshmi e bashkëpunimeve të suksesshme ndërkombëtare”, ka shkruar ai.

https://kosovapress.com/admin/mbishkrimi-monumental-ne-ulpiane-osmani-zbulon-fragmente-te-qyteterimit-tone-te-lashte/?fbclid=IwAR3250cMwlSGNsySBo4mOFbhfqYcUVTaK6N9AmyFA0wTNHA1q0u_3C7WUl0
https://kosovapress.com/admin/ceku-dedikim-i-fuqishem-nga-perandori-justinian-u-zbulua-ne-lokalitetin-arkeologjik-ulpiana/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024