Vrasja e tifozit në Athinë, vjen reagimi i UEFA-s
Sport
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Një 29 vjeçar ka vdekur të martën pasi që pësoi lëndime serioze në përleshjet mes tifozëve të AEK Athens dhe Dinamo Zagreb, para ndeshjes që ishte paraparë të zhvillohej në Athinë.

Tifozi i AEK-ut u godit me thikë disa herë gjatë përleshjes jashtë stadiumit të klubit grek, raporton KosovaPress.

Policia tha se 100 deri në 120 tifozë të Dinamos erdhën afër stadiumit, ku ishin mbledhur tifozët e AEK.

Tre tifozë grekë dhe pesë kroatë u plagosën dhe po trajtoheshin gjithashtu dhe 98 persona u arrestuan për pjesëmarrje në dhunë.

Me këtë rast ka reaguar edhe UEFA.

“UEFA shpreh keqardhjen më të fortë të mundshme për incidentet e tmerrshme që ndodhën mbrëmë në Athinë dhe rezultuan me humbjen e një jete. Duke shprehur ngushëllimet tona më të thella për familjen e viktimës, për AEK Athens dhe tifozët e tij, duam të ritheksojmë se dhuna nuk ka vend në sportin tonë dhe presim që përgjegjësit e këtij akti të tmerrshëm të arrestohen dhe të dërgohen para drejtësisë sa më shpejtë që është e mundur”, shkruante në komunikatën e UEFA-s.

Ndeshja mes Dinamo Zagrebit dhe AEK Athens në Zabreb do të luhet më 15 gusht me fillim nga ora 20:00.

Ndërkaq, UEFA e ka konfirmuar datën e re për zhvillimin e ndeshjes me AEK Athens dhe Dinamos që do të luhet në Greqi më 19 gusht me fillim nga ora 20:45.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
2,013
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024