Google ka vendosur të fshijë llogaritë joaktive
Bota
Lexohet për: 2 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Google po ecën përpara me planin për të fshirë llogaritë që kanë qenë joaktive për të paktën dy vjet.

Llogaritë nuk do të fshihen deri më 1 dhjetor, por Google do të fillojë të dërgojë paralajmërime për përdoruesit që nuk kanë përdorur llogaritë e tyre, shkruan CNN.

Kompania do të dërgojë njoftime të shumta paralajmëruese për këto llogari të Google (dhe në email-at rezervë të tyre, nëse përdoruesi ka dhënë një të tillë), kështu që përdoruesit do të jenë të informuar për një periudhë tetë mujore përpara fshirjes.

Llogaritë e para që do të mbyllen janë ato që janë krijuar dhe më pas nuk janë rishikuar kurrë nga përdoruesi, tha Google në maj.

“Ne duam të mbrojmë informacionin tuaj privat dhe të parandalojmë çdo akses të paautorizuar në llogarinë tuaj edhe nëse nuk po përdorni më shërbimet tona”, shkroi Google në përditësimin e politikave të saj të hënën.

Mirëpo, kompania njofton se do të bëjë disa përjashtime siç janë: Llogaritë me kanalet e YouTube, balancat e mbetura në kartat e dhuratave, llogaritë që janë përdorur për të blerë një artikull digjital si një libër ose film, dhe ato që kanë publikuar aplikacione që janë aktive në një platformë si dyqanin Google Play, tha kompania të hënën.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024