​Bullgaria ofron mbështetje për Slloveninë dhe Austrinë pas përmbytjeve të mëdha
Ballkani
Lexohet për: 1 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Bullgaria është e gatshme t'i japë mbështetje Sllovenisë dhe Austrisë pas përmbytjeve në të dy vendet, tha Ministria e Jashtme bullgare në Twitter.

Bullgaria shpreh solidaritetin me Slloveninë dhe Austrinë dhe është e gatshme të ofrojë mbështetje sipas nevojave.

Ministria e Jashtme bullgare ngushëllon familjet e viktimave të përmbytjeve të mëdha në Slloveni dhe të gjithë ata që janë prekur rëndë nga moti ekstrem si në Slloveni ashtu edhe në Austri, raportoi Agjencia bullgare e lajmeve, BTA.

Qeveria e Sllovenisë i është drejtuar Komisionit Evropian për mbështetje në kuadër të Fondit Evropian të Solidaritetit pasi shirat e dendur shkaktuan përmbytje në dy të tretat e vendit.

Për shkak të reshjeve të dendura, shërbimet e urgjencës në Austrinë Jugore kanë vështirësi. Nga shirat e dendur janë përfshirë edhe pjesët veriore të Sllovenisë.

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
9
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024