​Besimtarët bullgarë përfundojnë pelegrinazhin vjetor duke nderuar Mrekullibërësin e Rilës
Ballkani
Lexohet për: 3 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Besimtarët bullgarë kanë përfunduar pelegrinazhin e 14-të vjetor për nder të Mrekullibërësit të Rilës. Ata ecën nga Sofja në Manastirin Rila në Bullgarinë Jugperëndimore nga 1 deri më 6 gusht, duke kaluar nëpër tre male: Vitosha, Verila dhe Rila. Udhëtimi, i cili është një homazh për shenjtorin më të nderuar të krishterë bullgar, Gjonin e Rilës, përfundoi në festën e Shpërfytyrimit.

Rreth 150 persona morën pjesë në pelegrinazh, tha për Agjencinë bullgare të lajmeve, BTA, Ivailo Gançev, një nga organizatorët. Ai tha se gjatë katër ose pesë viteve të fundit një grup nga qyteti i largët i Detit të Zi, Varna, i është bashkuar udhëtimit përgjatë rrugës.

"Moti ishte i favorshëm. Nuk ishte vapë dhe arritëm në manastir para shiut," tha Gançev. Sipas tij, shumica e pelegrinëve morën pjesë në udhëtim jashtë orarit të punës.

Rruga e pelegrinëve për Mrekullibërësin e Rilës u konceptua nga Fakulteti Teologjik i Universitetit të Sofjes. Ky udhëtim përfshin shërbime fetare, këngë dhe lexime nga Akathisti (himn) i Shën Gjonit të Rilës.

Të dielën, pelegrinët morën pjesë në një liturgji në kishën e Manastirit të Rilës. Programi përfshinte një procesion drejt varrit të Shën Gjonit të Rilës.

Udhëheqësi i Kishës përshëndet kombin në festën e Shpërfytyrimit

Duke përshëndetur popullin bullgar në festën e Shpërfytyrimit, Kreu i Kishës Ortodokse Bullgare, Patriarku Neofit, dha një citim nga Bibla: “Mos u përshtatni me modelin e kësaj bote, por transformohuni me ripërtëritjen e mendjes suaj. Atëherë do të jeni në gjendje të provoni dhe miratoni se cili është vullneti i Zotit - vullneti i tij i mirë, i këndshëm dhe i përsosur." (Romakëve 12:2).

"Ky transformim është një thirrje e vazhdueshme për njerëzit dhe kristianizimi ynë varet nga përmbushja e tij - një detyrë e përhershme për të gjithë ne që dëshirojmë të ndjekim Krishtin," tha Neophyte, siç citohet në një deklaratë për shtyp nga zyra e tij.

"Kjo detyrë është veçanërisht urgjente sot, kur, për fat të keq, ka përsëri kaq shumë padrejtësi në botën tonë dhe jemi përballur me një krizë të paprecedentë të parimeve tona morale dhe sistemit të vlerave. Ne nuk mund dhe nuk duhet të presim ndonjë ndryshim pozitiv në jetën tonë private dhe jetën publike përveç nëse transformimi fillon brenda nesh”, tha ai.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024