​Rreth 30 të zhdukur pasi dy anije u mbytën në Lampedusa
Bota
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Rreth 30 persona u raportuan të zhdukur herët të dielën pasi dy anije u mbytën gjatë natës në ishullin italian të Lampedusa.

Roja italiane Bregdetare shpëtoi 57 emigrantë, 47 burra dhe 10 gra, nga uji dhe gjeti dy trupa, ato të një gruaje dhe një fëmije rreth 18 muajsh, të dy nga Ivoria, raportoi Agjencia italiane e lajmeve, ANSA.

Trupat e tyre janë dërguar në morgun në varrezat e ishullit Cala Pisana. Ndërmjetësimet kulturore të Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) folën me të mbijetuarit të cilët raportuan se dy anije ishin fundosur.

E para thuhet se kishte 48 persona në bord, 45 prej të cilëve u shpëtuan me tre të pagjetur, ndërsa e dyta transportonte 42 persona nga Afrika subsahariane. Të dy anijet thuhet se janë nisur nga Sfax në Tunizi. Ujërat në Ngushticën e Sicilisë kanë qenë jashtëzakonisht të trazuara, me erëra të forta që ngrinin valë të mëdha.

Një grup prej rreth 20 emigrantësh mbetën të bllokuar në shkëmbinjtë Ponente të Lampedusa herët të dielën pasi anija në të cilën ndodheshin u përmbyt natën midis së premtes dhe të shtunës.

Kushtet e detit e bënë të pamundur që varkat e Rojës Bregdetare të arrijnë tek ata dhe shpëtimtarët do të përpiqen të arrijnë atje përmes tokës, thanë burimet.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024