Parku Kombëtar i Prespës, një udhëtim mes natyrës, historisë dhe kulturës
Turizem
Lexohet për: 3 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Parku Kombëtar i Prespës është një nga parqet natyrorë më të mëdhenj të Shqipërisë me një sipërfaqe prej 27.500 ha.

Ky park ofron një eksperiencë të pazakontë për turistët dhe udhëtarët që zgjedhin të vizitojnë këtë rajon.

Parku Kombëtar i Prespës është një thesar natyror që ndodhet në veri-lindje të Shqipërisë, pranë kufirit me Maqedoninë e Veriut. Ky park është një kombinim i veçantë i shkëmbinjve të lartë, fushave të gjelbra e ujëra të kaltër të liqenit Prespa, i cili gjithashtu është një nga liqenet më të mëdha të Ballkanit.

Ai strehon një gamë të gjerë të faunës dhe florës, duke shërbyer si shtëpi për mbi 1500 lloje bimësh, 261 lloje zogjsh, 21 lloje peshqish dhe shumë specie të tjera që e bëjnë këtë zonë një parajsë natyrore.

Një nga gjërat që e bëjnë këtë park të veçantë është biodiversiteti i tij i jashtëzakonshëm. Turistët që vizitojnë Parkun Kombëtar të Prespës kanë rastin të zbulojnë një shumëllojshmëri të pasur të faunës dhe florës që janë të vështira të gjenden në zona të tjera të kontinentit.

Shpendët e rrallë, si pelikani Dalmatian dhe shqiponja e malit, si dhe lloje të ndryshme bimësh të këndshme, bëjnë që kjo zonë të jetë një magnet për biologët, ornitologët dhe hulumtuesit e natyrës.

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë bukuritë e Parkut Kombëtar të Prespës, mund të ndjekin udhëtime të organizuara dhe shëtitje me ecje për të zbuluar thellësitë e këtij rajoni.

Rreth liqenit, vizitorët kanë mundësinë të shijojnë pamjen magjepsëse të ujërave të kaltër, si dhe të kënaqen me freskinë e natyrës që i rrethon.

Përveç bukurive natyrore, Parku Kombëtar i Prespës ka një ndikim të madh edhe në kulturën dhe historinë e Shqipërisë.

Kjo zonë ka qenë një qendër e rëndësishme e aktiviteteve njerëzore që nga koha e lashtë, duke ofruar një histori të pasur të kulturës dhe trashëgimisë. Në vende të ndryshme të parkut, turistë mund të vizitojnë kisha e manastire të lashta, që rrëfejnë pjesë të historisë së kombit shqiptar.

Parku Kombëtar i Prespës është një vend i rëndësishëm për ekoturizmin. Përveçse ofron një eksperiencë të jashtëzakonshme natyrore, ai gjithashtu ndihmon në konservimin e biodiversitetit të kësaj zone të rrallë.

Autoritetet dhe organizatat e ndryshme turistike kanë ndërmarrë masat e duhura për të ruajtur dhe mbrojtur Parkun Kombëtar të Prespës, duke lejuar që vizitorët ta shijojnë këtë pasuri të madhe natyrore, pa shkaktuar dëme të panevojshme mjedisit.

Parku Kombëtar i Prespës është një thesar i pazbuluar që pret të eksplorohet. Për ata që janë të interesuar për natyrën, kulturën dhe historinë, ky destinacion turistik ofron një rrugëtim të jashtëzakonshëm për të krijuar kujtime të paharrueshme, shkruan ATSH.

Nëse keni nevojë për një pushim në harmoni me natyrën dhe dëshironi të eksploroni bukuritë e natyrës, mos hezitoni të vizitoni Parkun Kombëtar të Prespës, një nga parqet më të veçanta natyrore të Shqipërisë.

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
10
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024