Kroacia bllokon importin e patateve të skuqura nga Serbia, kjo është arsyeja
Lajme
Lexohet për: 1 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Kroacia ka bllokuar importin e patateve të skuqura nga Serbia, pas paralajmërimeve nga Komisioni Evropian se në to ka substancë kancerogjene.

Siç ka informuar Komisioni Evropian të mërkurën, përmbajtja e lartë e akrilamidit është gjetur në patate të skuqura (çipsa) me aromë speci nga Serbia.

“Niveli i akrilamidit është më i lartë se vlerat treguese të përcaktuara nga Rregullorja e Komisionit (BE) nr. 2017/2158”, është bërë e ditur në faqen e KE-së.

Akrilamide është një substancë që formohet përmes një reaksioni kimik natyror midis sheqernave dhe asparaginës, një aminoacid, në ushqimet me bazë bimore – duke përfshirë ushqimet me bazë patate dhe drithëra. Akrilamide formohet gjatë gatimit në temperaturë të lartë, të tilla si skuqja dhe pjekja.

Akrilamidi është një kancerogjen i mundshëm te njerëzit. Ka disa prova që shkakton kancer të pankreasit te njerëzit dhe është treguar se shkakton kancer të sistemit nervor qendror dhe llojeve të tjera të kancerit te kafshët.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,514
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024