Shqipëri, bien eksportet drejt Gjermanisë, importet rritje me 5.6 miliardë lekë
Biznes
Lexohet për: 2 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Eksportet në vlerë drejt Gjermanisë në gjysmën e parë të këtij viti në Shqipëri shënuan rënie, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Referuar të dhënave, eksportet drejt Gjermanisë llogariten rreth 12.8 miliardë lekë, nga 18.4 miliardë lekë që llogariteshin për të njëjtën periudhë në 2022-ën.

Në rënien e eksporteve me 5.6 miliardë lekë, ndikimin kryesor e dha grupi minerale, lëndë djegëse dhe energji elektrike. Të dhënat tregojnë se nga 11 miliardë lekë që ishte vlera e eksporteve të mineraleve, lëndëve djegëse dhe energjisë elektrike, ato ranë në 4.9 miliardë lekë, në 6-mujorin e parë të 2023.

Ndryshe nga eksportet, importet shënuan rritje me rreth 2.6 miliardë lekë përkundrejt 2022-ës, duke arritur në 27.6 miliardë lekë nga 30.2 miliardë lekë që ishin në 2022-ën.

Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë në gjashtëmujorin e parë të vitit 2023 llogariten në rreth 6% të totalit, duke e renditur këtë vend si partnerin e pestë tregtar të Shqipërisë.

Qeveria federale ka investuar në Shqipëri që prej vitit 1988 më shumë se një miliard euro në formë grantesh dhe kredish, gjë që e shndërron Gjermaninë një ndër donatorët bilateralë më të mëdhenj në vend, shkruan Atsh.

Flukset e investimeve të huaja direkte arritën në 91 milionë euro.

https://kosovapress.com/admin/eksportet-e-shqiperise-drejt-kosoves-shenuan-rritje/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024