Haradinaj: Do ta mbroj të drejtën e veteranëve, por jo duke shkatërruar shtetin tonë
Lajme
Lexohet për: 3 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka akuzuar kryeministrin Albin Kurti se u ka ngulur thikë pas shpine dy vlerave sublime të vendit – aleatëve ndërkombëtarë dhe kategorive të dala nga lufta.

Në takim me përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta, shoqatat e të burgosurve politikë, shoqatat e të pagjeturve si dhe ish-udhëheqës të UÇK-së, Haradinaj tha se sjellja e Kurtit ndaj këtyre kategorive është jonjerëzore dhe jokombëtare.

Ai shtoi se përjashtimi  i veteranëve të UÇK-së nga rritja e pagës minimale është e pandershme nga kryeministri Kurti.

Haradinaj theksoi se pushteti nuk mund të fyejë veteranët në emër të fryrjes së listave të veteranëve, derisa tha se Kurti nga kafetë me serbë në zyrë të Demaçit, shkoi në burg në Serbi.

Kritik ndaj Kurtit u shprehën edhe organizatat e dala nga lufta, sipas të cilave “kjo qeveri ka harruar rrugën e sakrificës së Kosovës për të ardhur tek liria”.

Kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së, Xhavit Jashari tha se mazhoranca ka bërë tradhti kombëtare me miratimin e Ligjit për pagën minimale, duke përjashtuar veteranët.

Ai tha se nuk do të heqin dorë nga veprimet për të kundërshtuar këtë vendim, megjithatë tha se do të presin deri në vendimin e Gjykatës Kushtetuese, pas dërgimit të këtij ligji nga AAK-ja për interpretim.

Ndërkaq, Fadil Shurdhaj nga Shoqata e invalidëve të luftës, tha se ekzekutivi nuk po i respekton ata.

Ndërsa, Emin Lati nga OVL-UÇK, kërkoi nga partitë opozitare, sidomos siç e quajti ai, krahu i luftës, që të bëhen bashkë në Kuvend për të kundërshtuar Qeverinë Kurti.

Në anën tjetër, Bajram Qerkini nga Shoqata “Zëri i Prindërve” , tha se kryeministri Kurti s’ka realizuar asgjë nga ajo që ka premtuar.

https://kosovapress.com/admin/haradinaj-kurti-u-ka-ngulur-thiken-pas-shpine-dy-vlerave-me-sublime-te-vendit/

Pas përfundimit të diskutimeve, kryetari i AAK-së, Haradinaj iu drejtua mediave, ku tha se do të mbrojë të drejtën e veteranëve, por jo duke shkatërruar shtetin e Kosovës.

Lajmi i plotë në sistemin me paragim...

Krahas këtyre, deputetë të AAK-së kanë paralajmëruar disa iniciativa ligjore që do t’i ndërmarrin në Kuvend, përfshirë edhe plotësim-ndryshimin e Ligjit për veteranët e UÇK-së.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
347
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024