Portugalia me fushatën më të keqe ndonjëherë në drithëra
Biznes
Lexohet për: 1 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Portugalia regjistroi fushatën më të keqe ndonjëherë për drithërat në dimrin e 2022, një vit në të cilin thatësira meteorologjike e vërejtur në kontinentin e Portugalisë “ishte një nga më të rëndat” që nga ekzistimi i të dhënave sistematike, zbuloi sot INE.

Sipas Statistikave Bujqësore nga Instituti Kombëtar i Statistikave (INE), "fushata dimërore e drithërave të vitit 2022 ishte më e keqja ndonjëherë, madje duke qenë më e ulët se prodhimi i fushatës së vitit 2012, fushatat më të këqija të drithërave që përkonin me thatësirat më të rënda".

Viti bujqësor 2021/2022 ishte "jashtëzakonisht i nxehtë", madje më i nxehti që nga viti 1931/32 dhe shumë i thatë, sipas INE, i cili thekson se "thatatësia meteorologjike e vitit 2022 ishte një nga më të rëndat pasi ka të dhëna sistematike, me pothuajse të gjithë kontinentin në thatësirë ​​të rëndë dhe ekstreme në muajt korrik, dhe gusht". (Lusa)

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024