Azemi thirrje presidentes: Mos e dekretoni Ligjin e pagës minimale
Lajme
Lexohet për: 1 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi i ka bërë thirrje sot presidentes Vjosa Osmani që mos ta dekretojë Ligjin e pagës minimale.

Përmes një komunikate për media, janë dhënë arsyetime se përse nuk duhet të dektretohet Ligji për pagën minimale.

“1. Nuk është përfill propozimi i KES gjegjësisht Neni 9 alineja 19

2. Nuk është përfill vendimi i komisionit te grupit parlamentar per buxhet dhe

financa, i cili i ka propozua Parlamentit të Kosovës, që paga minimale për vitin 2023 të jetë 450 eu, kurse për vitin 2024 të jetë 100 euro.

3. Paga minimale është kosto e 4 anëtarëve të të punësuarit, e kjo pagë shpesh nuk e mbulon as vet punëtorin.

4. Është paga më e ultë në rajon”, është bërë e ditur në komunikatë.

Më 13 qershor, Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projektligjin për pagën minimale./KosovaPress

https://kosovapress.com/admin/miratohet-projektligji-per-pagen-minimale/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024