Akseleratori i ri në Onkologji së shpejti në shërbim të pacientëve, thotë MSH
Shëndetësi
Lexohet për: 1 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministria e Shëndetësisë ka thënë se aparati i ri për rrezatimin e pacientëve të sëmurë me kancer në Klinikën e Onkologjisë është në fazën finale të montimi mekanik.

Sipas ministrisë “me akseleratorin e ri, do të ulen ndjeshëm radhët e pritjes për radioterapinë, duke siguruar trajtimin me akseleratorë të avancuar të gjeneratës së fundit, ku fokusimi i rrezeve jonizuese në inde është i sigurt për organizimin dhe përmirëson cilësinë e trajtimit me radioterapi”.

Për këtë është njoftuar edhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i cili e ka vizituar këtë klinikë.

Sipas MSH-së, së shpejti do të instalohen softuerët dhe testimi dhe kalibrimi që të jetë në shërbim të pacienteve më herët sesa afatet e planifikuara.

Ky investim është në vlerë të 1 milion e 444 mijë eurove.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024