​Teleskopi hapësinor i NASA-s zbulon "yjet e errët" të parë
Lajme
Lexohet për: 3 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

Teleskopi hapësinor i NASA-s ka zbuluar "yjet e errët", tri objekte që fillimisht u ngjanin galaktikave, por pas një inspektimi më të afërt duken si objekte të fryra të përhapura që ngjasojnë me yjet e errët, raporton Forbes.

Shkencëtarët duke analizuar fotografitë e marra nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s, kanë pikasur tri objekte supermasive të ndritura që mund të jenë "yje të errët", shkruan AA.

Duke cituar një artikull të botuar në Punimet e Akademisë Kombëtare të Shkencave, Forbes raportoi se tre objektet që fillimisht u ngjanin galaktikave, duken si objekte të fryra të shpërndara që ngjasojnë me yje të errët në një inspektim më të afërt.

Sipas raportit, këta yje të errët kanë qenë teorik deri më tani dhe mendohet se janë deri në 10 miliardë herë më të shndritshëm se dielli dhe kanë ekzistuar herët në univers, para se të formoheshin llojet e yjeve që shohim sot.

"Nëse tre 'yjet e errët' janë realë—JADES-GS-z13-0, JADES-GS-z12-0 dhe JADES-GS-z11-0—atëherë, si dhe zbulimi i materies së errët, do t'i ndihmonte kozmologët të zgjidhin një enigmë në lidhje me imazhet e teleskopit të 'agimit kozmik'”, thuhet në raport. "Po gjejmë shumë galaktika që janë shumë të mëdha për të ekzistuar kaq shpejt pas Big Bengut, nëse mund të besohet modeli standard i kozmologjisë."

Forbes citoi gjithashtu bashkautorin e hulumtimit dhe drejtoreshën e Institutit Weinberg për Fizikën Teorike, Katherine Freese, të ketë thënë: “Zbulimi i një lloji të ri ylli është mjaft interesant në vetvete, por zbulimi se është materia e errët ajo që e fuqizon këtë do të ishte i madh.”

Forbes raportoi se materia e errët përbën afërsisht 85% të materies në univers dhe mbetet një nga problemet më të thella të pazgjidhura në fizikë.

Sipas NASA-s, në kozmologji, asnjë problem nuk duket më i madh se natyra e pakapshme e materies së errët. "Materia e errët përbëhet nga grimca që nuk thithin, reflektojnë ose lëshojnë dritë, kështu që ato nuk mund të zbulohen duke vëzhguar rrezatimin elektromagnetik" dhe është një "material që nuk mund të shihet drejtpërdrejt".

“Ne e dimë se materia e errët ekziston për shkak të efektit që ka në objektet që ne mund t'i vëzhgojmë drejtpërdrejt,” thuhet tutje.

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
10
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024