​Itali, inflacioni në nivelin 6.4% në qershor
Biznes
Lexohet për: 1 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

Në qershor inflacioni në Itali ra në 6.4% nga 7.6% sa ishte në muajin maj, tha të hënën Instituti Kombëtar i Statistikave (Istat).

Agjencia italiane e lajmeve, ANSA, duke cituar Istat, raportoi se rënia e qartë nga muaji në muaj vazhdon të ndikohet fuqishëm nga rënia e mprehtë e çmimeve të mallrave të energjisë.

Inflacioni neto i mallrave energjetike dhe ushqimeve të freskëta, gjithashtu pësoi rënie, nga 6% në maj në 5.6% në qershor.

Së fundmi, vazhdoi ngadalësimi i rritjes nga viti në vit i çmimeve të produkteve të blera më shpesh, duke shënuar 10.5% në qershor krahasuar me 11.2% në maj, 11.6% në prill dhe 12.6% në mars. 

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024