Studentët bullgarë fitojnë çmimin për lojën më të mirë ekipore që u zhvillua në Vjenë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Studentët nga Fakulteti Juridik i Universitetit “Shën Klimenti i Ohrit” të Sofjes fituan çmimin për lojën më të mirë ekipore në Konkursin Ndërkombëtar të Ndërmjetësimit dhe Negocimit Tregtar që u zhvillua në Vjenë, njoftoi portali juridik Lex.bg.

Konkursi u organizua nga Shoqata Ndërkombëtare e Avokatëve dhe Qendra Ndërkombëtare e Arbitrazhit të Vjenës.

Në ekipin bullgar ishin studentët Kristiana Nikolova, Ivan Draganov, Ilian Milçev dhe Lushka Zangarova. Ata u stërvitën nga Dayana Zasheva.

Gjithsej 36 skuadra nga e gjithë bota morën pjesë në garë, me 24 ekipe që konkurruan në kategorinë e Negociatorëve dhe 12 në kategorinë e Ndërmjetësuesve.

Konkursi ishte një simulim i një seance ndërmjetësimi ku studentët bullgarë luajtën rolin e palëve në një mosmarrëveshje tregtare. Ata negociuan me homologët e tyre dhe u ndërmjetësuan nga një student ndërmjetës nën mbikëqyrjen e tre gjyqtarëve ndërkombëtarë. Ekipi bullgar u përball me ekipe nga Universiteti Kombëtar i Singaporit, Universiteti ‘Masaryk’ i Republikës Çeke dhe Universiteti Kombëtar i Drejtësisë në Jodhpur, Indi./BTA-KosovaPress

https://kosovapress.com/admin/bullgari-ekspozita-e-figurines-antropomorfe-shfaqet-ne-muzeun-arkeologjik-kombetar/
A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
308
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024