Belgjika mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO
Lajme
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Kryesuesi i delegacionit të Parlamentit Federal të Belgjikës në NATO, Theo Francken ka shprehur mbështetjen ndaj Kosovës për anëtarësim në këtë institucion.

Në ditën e parë të vizitës së tyre në Kosovë, ai tha se stabiliteti dhe siguria në Ballkanin Perëndimor është kyçe, sidomos pas invazionit rus në Ukrainë.

"Belgjika gjithmonë e ka mbështetur Kosovën dhe integritetin territorial. Belgjika qëndron në anën e juaj", tha ai.

https://kosovapress.com/admin/nje-delegacion-nga-parlamenti-federal-i-belgjikes-ne-nato-sot-qendron-ne-kosove/

Para mediave foli edhe kryesuesi i delegacionit të Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të NATO-s, Driton Hyseni, i cili nënvizoi nevojën për anëtarësimin e Kosovës në NATO.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024