Kurti flet për Radojçiqin: Policia do të qëndrojë në veri
Lajme
Lexohet për: 1 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri, Albin Kurti deklaroi sot se Policia e Kosovës nuk do të tërhiqet nga veriu, por vetëm 25 për qind e tyre do të zhvendosen nga objektet komunale të katër komunave në veri.

Duke arsyetuar marrëveshjen për depërshkallëzimin e situatës në veri para deputetëve të Kosovës, Kurti tha se Policia e Kosovës s’ka qenë kurrë më e pranishme sesa tash në veri.

Para incidentit në Kuvend, ku u përfshinë në rrahje deputetët e PDK-së dhe pushtetit, Kurti tha se tani janë shtatë baza policore në veri, rreth kufirit me Serbinë.

Kurti foli edhe Milan Radojçiqin, i cili përmendet në përgjimet e publikuara në mes shefes së Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila dhe ish-deputetit të Listës Serbe, Slavko Simiq.

Ai tha se Radojçiq më herët qëndronte në Mitrovicë dhe Prishtinë, ndërsa tani është në anën tjetër të kufirit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024