​Italia miraton krijimin e Ditës Kombëtare të Argëtimit të Sigurt
Bota
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Senati italian miratoi të mërkurën një projektligj që prezanton Ditën Kombëtare për Argëtim të Sigurt më 8 dhjetor, që përkon me përvjetorin e një rrëmuje në një klub nate në Marche të Italisë, ku humbën jetën gjashtë persona.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA raportoi se projektligji që parashikon gjithashtu nisma të veçanta për të rinjtë të organizuara nga autoritetet lokale dhe shkollat, si dhe fushata informuese dhe ndërgjegjësuese, u miratua me 144 vota pro dhe katër abstenime.

Ndërsa tani do të shkojë në Dhomë për miratim përfundimtar.

Kjo nismë nderon kujtimin e pesë adoleshentëve dhe një gruaje 39-vjeçare që u vranë në një rrëmujë të shkaktuar nga një bandë në klubin e natës "Lanterna Azzurra" në Corinaldo pranë Ankonës më 8 dhjetor 2018.

Gjashtë të rinj u dënuan më pas me nga 10 deri në 12 vjet; në lidhje me incidentin në të cilin u plagosën gjithashtu mbi 100 persona.

Ata kishin synuar të përfitonin nga rrëmuja për të vjedhur sende me vlerë në klubin e natës ku turmat prisnin të shihnin një shfaqje të reperit të njohur italian Sfera Ebbasta. 

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024