​Qeveria miraton Projektligjin e ri për Këshillin Prokurorial
Lajme
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Qeveria e Kosovës ka miratuar Projektligjin e ri për Këshillin Prokurorial, pas shfuqizimit të versionit të parë nga Gjykata Kushtetuese. Në mbledhjen e sotme, ekzekutivi themeloi edhe grupin koordinues për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, ndërkaq i dha dritën e gjelbër Projektligjit për ndryshimet klimatike.

Kryeministri Albin Kurti tha se Projektligji i ri për KPK-në ka adresuar gjetjet e Kushtetueses dhe se synon të eliminojë të gjitha grupet e interesit brenda këtij institucioni.

Ndërkaq, detaje për projektligjin dha ministrja Albulena Haxhiu, e cila tha se si anëtarë të përhershëm të Këshillit do të jetë shtatë anëtarë, tre prej tyre jo prokurorë të zgjedhur nga Kuvendi.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Duke arsyetuar nevojën për themelimin e grupit koordinues për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla tha se institucionet e Kosovës duhet të jetë të përgatitura për të gjitha kërkesat që vijnë për fazën e dytë të anëtarësimit në KiE.

Krahas këtyre, Qeveria emëroi Anita Kalanderin si sekretare të përgjithshme në Ministrinë e Drejtësisë dhe miratoi Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes së financimit në mes Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për Projektin “Rehabilitimi i linjës hekurudhore 10”.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024