Në Ferizaj nis fushata e korrje-shirjeve
Biznes
Lexohet për: 1 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Sot, edhe zyrtarisht ka filluar fushata e korrje-shirjeve në Komunën e Ferizajt.

Nga afër këtë fushatë e ka ndjekur kryetari i komunës së Ferizajt, Agim Aliu, në parcelat e fermerit Shukri Sallahu nga fshati Zllatar.

Kryetari Aliu ka shkruar në Facebook se 4000 hektarët e mbjella me grurë në Ferizaj, në disa rajone rendimenti është deri 4 tonelata për hektarë.

“Si edhe fermerë tjerë, Shukri Sallahu nga fshati Zllatar, nisi fushatën e korrje-shirjeve të grurit në mbi 100 hektarët e mbjella prej tij. Sipas specialistëve nga 4000 hektarët e mbjellura me grurë në Ferizaj, në disa rajone rendimenti është 4 tonelata për hektarë, kurse si mesatare e përgjithshme e Ferizajt hambarit të grurit i sigurohen 3,5 tonelata për hektarë”, ka shkruar Aliu në Facebook.

https://kosovapress.com/admin/ministria-e-bujqesise-procedon-2-milione-euro-pagesa-per-bujqit/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024