Më pak çifte të kurorëzuar në vitin 2022 sesa një vit më parë
Biznes
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Në vitin e kaluar janë regjistruar 19 mijë e 490 kurorëzime brenda dhe jashtë Kosovës.

Prej këtyre kurorëzimeve të regjistruara, 17 mijë e 863 kurorëzime kanë ndodhur brenda territorit të Kosovës, kurse kurorëzime të cilat kanë ndodhur jashtë Kosovës janë regjistruar gjithsej 1 mijë e 627.

Sipas raportit të fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, krahasuar me vitin paraprak (2021) që ishin 18 mijë e 131 kurorëzime, në vitin 2022  janë kurorëzuar 17 mijë e 863, ose 1.5% më pak.

Kurse, jashtë Kosovës janë regjistruar 1 mijë e 627 kurorëzime.

Krahasuar me vitin 2021 (1 mijë e 566 kurorëzime), janë 3.9% më shumë çifte të kurorëzuara.

“Nga të dhënat statistikore, shihet se kurorëzime (brenda Kosovës), janë regjistruar më pak në vitin 2022, krahasuar me vitin 2021, ndërsa (jashtë Kosovës) ka numër më të madh të qifteve të kurorëzuara në vitin 2022, krahasuar me vitin 2021”, thuhet në raportin për Statistikat e Kurorëzimeve për vitin 2022.

Në Prishtinë janë regjistruar më së shumti kurorëzime, 1 mijë e 718, ose 8,8%; në Prizren 1 mijë e 537 kurorëzime ose 7,9%; në Ferizaj 1 mijë e 133 kurorëzime ose 5.8%, etj.

Personat e kurorëzuar sipas grup-moshës në vitin 2022, më së shumti raste ka te meshkujt e grup-moshës 25-29 vjeç, ndërsa tek femrat më së shumti raste të kurorëzimeve ka grup-mosha 20-24 vjeç.

Mosha mesatare e personave të kurorëzuar të regjistruar gjatë vitit 2022 ishte 29 vjeç.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024