Cako: Vajza e mbretit serb Llazar shërbente lakuriq
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Konspiracionisti Alfred Cako ka thënë disa gjëra të padëgjuara për betejën e madhe të Fushë Kosovës.

Cako rrëfeu historinë kur vajza e mbretit serb Llazar u shërbente lakuriq mongolëve, pasi Sulltan Bajaziti u zu peng dhe u burgos nga Timo Lëngu në betejën e Ankarasë.

“Ai që vrau sultan Bajazitin, që është ai Milan Kopili (Millosh Kopiliqi) që ka qenë ndër paraardhësit tanë sepse flitet se ka qenë drenicak nga Drenasi.

Ai ka qenë vasal i Sulltanit dhe një nga njerëzit besnik të tij në Kosovë, të Sulltan Muratit të I. Sulltan Murati e besonte shumë dhe ka qenë një nga 6 bujarët siç quhet në letërsinë e kohës, disa informacione që i kam dërguar në Firence. Pra ka qenë një nga 6 bujarët që komplotoi.

Dhe pas kësaj, Mara, në mos gaboj, vajza e knjazit serb Llazar u martua me Bajazit Illdërimin. Dhe do tju tregojë një histori. Kur i kapi peng Timo Lëngu në betejën e Ankarasë, e rrethoi Bajazit Illdërimin në një qeli me dru të trashë, vuri të gjithë ata dijetarët mongol në radhë dhe Marën e detyroi t’iu shërbente lakuriq duke iu çuar uji të ftohtë apo dhallë, ndërsa Sulltan Bajaziti vdiq nga tmerri sepse e kishte nënën e fëmijëve sepse kishte 4-5 djemë me të. Më pas filloi një luftë e madhe mes djemëve se kush do të merrte pushtetin, derisa Murati i II u bë Sulltan”– tha Cako./TCh/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024