Shtetet e Perëndimit po ndjekin me vëmendje zhvillimet në Rusi
Bota
Lexohet për: 1 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Zyrtarët e NATO-s, Gjermanisë, Britanisë së Madhe, Francës, Italisë kanë deklaruar sot se janë duke e monitoruar situatën në Rusi.

Disa u kanë bërë thirrje shtetasve të tyre shmangien e udhëtimit në qytetin e Rusisë, Rostov-on-Don.

Ndërsa, Yevgeny Prigozhin përmes një mesazhi të publikuar në mëngjesin e së shtunës ka thënë se pjesëtarët e grupit të tij mercenar Wagner, janë “të gatshëm të vdesin” në aksionin e tij kundër ushtrisë ruse.

Ndërkaq, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin është zotuar se do t’i ndëshkojë kryengritësit, pasi grupi mercenar Wagner, ka thënë se do ta rrëzojë udhëheqësinë e ushtrisë ruse.

Ai ka kërkuar konsolidimin e të gjitha forcave dhe ka thënë se veprimet kanë qenë tradhti dhe “një thikë në shpinë ndaj popullit rus”, pas deklaratave të fundit të shefit të Wagnerit Yevgeny Prigozhin.

https://kosovapress.com/admin/prigozhin-te-25-mije-pjesetaret-tane-jane-te-gatshem-te-vdesin/
https://kosovapress.com/admin/putin-shefi-i-wagnerit-tradhtoi-rusine-per-ambicie-personale/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024