Sveçla: Armatimi i sekuestruar kishte synim aksione terroriste
Lajme
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Situata tashmë ka degraduar në kulm pas agresionit te Serbisë me arrestimin e tre policëve të Kosovës. Prandaj, ne kemi marrë masa menjëherë për arrestimin e kriminelëve për sulmet e tyre, andaj ne nuk do të ndalemi sa i përket sigurisë në mbarë vendin. Kështu deklaroi ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla gjatë një konference për gazetarë, që u mbajt sot në kampin "Belvedere" në Mitrovicë.

Ai foli edhe për armatimin e sekuestruar mbrëmë në Zveçan, për të cilin tha se janë pajisje që kishin synim aksione terroriste.

Ministri Sveçla i bëri thirrje Beogradit zyrtar që të ndalojë tentativat e tilla, si dhe Bashkësisë ndërkombëtare që të reagojë ashpër ndaj këtyre veprimeve.

Ai propozoi që “Civil a zastita” dhe “Crvena brigada”, të shpallen organizata terroriste.

Ndërsa, drejtori i Policisë, Gazmend Hoxha, duke folur në detaje rreth sekuestrimit të veturës dhe sasisë së armatimit, tha se shumica e tyre janë prodhim i Serbisë dhe se të njëjtat granata janë përdorur kundër KFOR-it më 29 maj në Zveçan.

Ndryshe, Policia e Kosovës ka zbuluar mbrëmë sasi të mëdha të armatimeve në një veturë me targa të Beogradit, afër Komunës së Zveçanit./KosovaPress

https://kosovapress.com/admin/svecla-zbulohet-sasi-e-madhe-e-armatimit-ne-veri-policia-parandaloi-sulm-terrorist/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024