Mungesa e të rinjve i mban ende në treg të moshuarit
Rajoni
Lexohet për: 1 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

Migrimi i fuqisë punëtore ka bërë që punët në Shqipëri të përballohen edhe nga pensionistët.

Lefter Spirollari është një hidraulik në moshën 72 vjeçare. Ai thotë se nuk e ka ndërmend të largohet nga puna.

Spirollari ka një ekip prej 3 punëtorësh dhe thekson se kërkesa për hidraulikë në Shqipëri ka pafund.

“Këto 4-5 vitet e fundit puna është shtuar shumë, pasi shumë specialist të fushës janë larguar nga vendi. Mendojnë se fitojnë më shumë andej, por me llogaritë që unë bëj, në fakt edhe këtu fiton mirë, po të punosh. Unë kam bërë dy shtëpi me punën si hidraulik. Fëmijët i kam sistemuar më shtëpi dhe punë këtu në vendin tonë. Nuk kam në plan të dal në pension, sa të jem mirë me shëndet do të punoj”, ka thënë ai për Top Channel.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
37
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024