Kurti takoi Abazoviqin dhe Milanoviqin: Sjellja e Serbisë të dënohet nga ndërkombëtarët
Lajme
Lexohet për: 3 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në kuadër të Forumit të Prespës, që po mbahet në Strugë të Maqedonisë së Veriut u takua sot me kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq dhe me presidentin e Kroacisë, Zoran Milanoviq.

Kryeministri Kurti, siç u bë e ditur në komunikatë, e informoi Abazoviqin me propozimin e tij për depërshkallëzim të situatës “dhe me faktet e institucioneve të Kosovës të cilat dëshmojnë se të mërkurën Serbia bëri agresion ndaj Kosovës me rrëmbimin e tre policëve të Kosovës thellë brenda territorit të Kosovës”.

Kurti u shpreh veprimi agresor i Serbisë duhet të dënohet qartë dhe ashpër nga të gjithë.

Ndërsa, me presidentin e Kroacisë, Zoran Milanoviq, kryeministri Kurti bisedoi për marrëdhëniet e shkëlqyeshme dypalëshe dhe për fushat me potencial të thellimit tyre.

Kurti e falënderoi presidentin Milanoviq për përkrahjen e vazhdueshme që Kroacia i ka dhënë shtetit të Kosovës.

Gjatë takimit, sipas komunikatës, Kurti tha se Serbia ka shkelur sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës, kur nga brendia e territorit të Kosovës ka rrëmbyer tre policë të Kosovës.

Ai shtoi se sjellja e Serbisë duhet të dënohet nga i gjithë faktori ndërkombëtar dhe të bëhet thirrje nga të gjithë që tre policët që po mbahen padrejtësisht në Serbi, të lirohen menjëherë dhe pa kushte.

Ndryshe, tre policëve të Kosovës, të rrëmbyer nga forcat serbe në veri të vendit sot iu shqiptua masa e paraburgimit. Vendimi u mor nga gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën e Lartë në Kralevë, pas kërkesës së bërë nga prokurori publik i këtij qyteti në jug të Serbisë.

Të mërkurën (14 qershor) tre zyrtarë kufitarë janë rrëmbyer nga forcat serbe gjatë një patrullimi në vijën kufitare në veri të Kosovës. Policia ka bërë të ditur se njësia policore ka qenë në detyrë thellë brenda territorit të Kosovës për të parandaluar shfrytëzimin e rrugëve ilegale.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe kanë bërë thirrje për lirimin e menjëhershëm të tre policëve të Kosovës, të arrestuar në veri nga forcat serbe./KosovaPress

https://kosovapress.com/admin/pk-serbia-ka-kidnapuar-tre-police-ne-zonen-kufitare-ne-jarinje/
https://kosovapress.com/admin/%e2%80%8bkurti-jane-gjetur-gjurme-ne-vendin-e-rrembimit-te-policeve-i-cuditshem-mosreagimi-i-kfor-it/
https://kosovapress.com/admin/shba-kerkon-lirimin-pa-kushte-te-tre-pjesetareve-te-policise-se-kosoves/
https://kosovapress.com/admin/britania-e-madhe-ben-thirrje-per-lirimin-e-menjehershem-te-policeve-te-rrembyer/
https://kosovapress.com/admin/paraburgim-per-tre-policet-e-kosoves-te-arrestuar-nga-forcat-serbe/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024