​Kurti pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë: Rrëmbimi i policëve agresion i Serbisë ndaj Kosovës
Lajme
Lexohet për: 3 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se rrëmbimi i tre policëve në territorin e Kososvës nga njësitet speciale ushtarake të Serbisë përbën agresion ndaj shtetit demokratik të Kosovës. Ndërkohë që ka apeluar bashkësinë ndërkombëtare që të rritë presionin ndaj Serbisë për të ndalur agresionin ndaj Kosovës dhe për të liruar policët e kidnapuar.

Kurti në një konferencë për media pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë ka thënë se rrëmbimi i policëve ka ndodhur thellë në territorin e Kosovës, 1 km larg kufirit në njërën anë, dhe 600 metra larg në pjesën veriore dhe 300 në pjesën tjetër.

“Ata nuk kanë mundur të kalojnë tutje siç pretendon Serbia. Ata nuk janë arrestuar në Serbi, por janë kidnapuar në Kosovë... Aty janë gjetur gjurmë të këpucëve dhe pranga në drejtim të Serbisë, pikërisht aty ku ka ndodhur kidnapimi. Ajo që më habit është që edhe përkundër shpërfaqjes së të vërtetës KFOR-i nuk del ende me sqarim se ku është ky vend”, tha ai.

I pari i ekzekutivit theksoi se institucionet e sigurisë e kanë rritur nivelin e gatishmërisë.

“Cenimi i djeshëm nga Serbia na detyron të rrisim kontrollet kufitare dhe mund të përfshijnë ndalesën e udhëtimit në momentin kur rrezikohet siguria... Kërkojmë lirimin e menjëhershëm të tre zyrtarëve policorë dhe ju bëjmë thirrje faktorit ndërkombëtarë t’i bëjnë presion Serbisë për agresionin ndaj Kosovës dhe lirimin e policëve”, ka thënë ai.

Ministri i Punëve të brendshme, Xhelal Sveçla, tha se Serbia duhet të mbahet përgjegjëse për të gjitha sulmet që po i bën ndaj Kosovës.

Sipas tij, bëhet fjalë për dy formacione të Serbisë të cilat kanë hyrë në Kosovë.

“Ligjshmëria dhe kushtetutshmëria janë vlera të demokracisë. Javën e kaluar Republika e Kosovës është përballur me tentativa për deeskalim të situatës në vend, të cilat vijnë nga Serbia. Ajo që kemi parë janë grupet e maskuara të dirigjuara nga Beogradi, të cilët kanë sulmuar Policinë e Kosovës, KFOR-in dhe gazetarët. Këta janë hapa të turpshëm të Beogradit pas veprimeve tona. Ndonëse në dy vitet e fundit jemi ballafaquar me sulme te grupeve kriminale në veri të vendit, dy javët e fundit ato janë intensifikuar. Kidnapimi i djeshëm është planifikuar nga njësiti special i ushtrisë serbe ‘Kobra’”, tha Sveçla.

https://kosovapress.com/admin/keshilli-i-sigurise-diskuton-per-veriun-dhe-rrembimin-e-tre-policeve-te-kosoves/

Ai u shpreh po ashtu se edhe protestat në veri nuk janë të qytetarëve serbë, porse të grupeve kriminale si “Mbrojtja civile”, “Ujqit e natës” dhe të tjera.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
2,011
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024