Osmani paralajmëron zgjidhje për situatën në veri: Drafti për Asociacionin po përgatitet
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka paralajmëruar zgjidhje për depërshkallëzimin e situatës në veri të Kosovës.

Osmani, pas adresimit në Parlamentin Evropian, u shpreh optimiste për t’i tejkaluar, siç i quajti ajo sfidat me të cilat po ballafaqohet Kosova, derisa tha se nuk iu është përmendur asnjë sanksion nga partnerët ndërkombëtarë.

Në konferencë për medie nga Strasburgu, Osmani, bëri të ditur se Kosova është duke përgatitur draftin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Osmani shtoi se propozimi i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama për Asociacionin nuk është bërë në konsultim me institucionet e Kosovës.

Ajo tha se ekspertët në Kosovë po punojnë për hartimin e këtij drafti dhe i njëjti do të jenë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, vendimin e Gjykatës Kushtetuese të vitit 2015 dhe qëndrimin amerikan për Asociacionin.

Ajo u pyet edhe për anulimin e mbledhjes Kosovë-Shqipëri, ku tha se është detyrim kombëtar që dy vendet të ulen bashkë.

Krahas këtyre, Osmani, tha se aleancat me partnerët ndërkombëtarë janë vlerë për Kosovën.

https://kosovapress.com/admin/osmani-jemi-afer-zgjidhjes-per-de-eskalimin-e-situates-ne-veri/

Osmani të mërkurën iu adresua Parlamentit Evropian, ku foli për nevojën e përshpejtimit të rrugës integruese të Kosovës në Bashkimin Evropian.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024