Dalin rezultatet e para nga zgjedhjet në Mal të Zi
Lajme
Lexohet për: 2 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

Qendra e monitorimit shpalli rezultatet paraprake të zgjedhjeve parlamentare të mbajtura sot në Mal të Zi.

Këto janë rezultatet në 65 për qind të votave të numëruara, ku më së shumti vota ka marrë Lëvizja Evropa Tani, e ndjekur nga aleanca "Së bashku" dhe aleanca "Për të ardhmen e Malit të Zi".

KSHZ konfirmoi 15 lista që morën pjesë në zgjedhjet e sotme.

  - Partia boshnjake - 7 për qind - 6 mandate parlamentare

  - Në anën e djathtë të botës" (HGI) - 0,5 për qind - një mandat

  - “Drejtësia për të gjithë” – 2.7 për qind – pa mandat

- "Për ty" (PKSH dhe Demos) - 3.5 për qind - tre mandate

- Koalicioni Popullor "Složno i dočka" - 1.2 për qind - pa mandat

- Aleanca Shqiptare - 1.3 për qind - një mandat

- Përmbysja e Lëvizjes 1.4 për qind - pa mandat

- Lëvizja për ndryshim - 0.7 për qind - pa mandat

- "Po. Mund ta bëjmë për Malin e Zi civil" - 0.5 për qind - pa mandat

- "Së bashku" (DPS, SD, LP, DUA) - 23,2 për qind - 21 mandate

- "Lëvizja Evropa Tani" - 25,5 për qind - 23 mandate

- "Për shtëpinë tonë" (SDP) - 2.2 për qind - pa mandat

- "Guximi vlen" (Demokratët dhe URA) - 12,5 për qind - 11 mandate

- Për të ardhmen e Malit të Zi" (NSD, DNP, RP) - 15.5 për qind - 14 mandate

- Forumi Shqiptar - 1.9 për qind - një mandat/RTCG/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,568
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024