Kurti: Shteti dhe shoqëria duhet të mbrojë komunitetin LGBTQIA+
Lajme
Lexohet për: 1 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mori pjesë sot në “Paradën e Krenarisë”, të komunitetit LGBTIQI+, e cila u mbajt në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Me këtë rast, kryeministri u shpreh se beson në të drejtat e njeriut dhe se të gjithë duhet të jenë të barabartë dhe se secili duhet të ketë të garantuar të mbrojtur dinjitetin dhe integritetin.

Kurti deklaroi se shteti dhe shoqëria duhet të mësojë për komunitetin LGBTIQI+. Ai potencoi se duhet pranuar e respektuar njerëzit ashtu siç janë.

I pyetur nëse i kanë votat për Kodin Civil, kryeministri tha se do të bëjnë maksimumin që ky kod të kalojë në Kuvendin e Kosovës.

Lajmi i plotë është në sistemin në parapagim.

Projektkodi civil nuk ka arritur të kalojë në lexim të parë në Kuvend më 16 mars të vitit 2022.

https://kosovapress.com/admin/haxhiu-jemi-ne-koordinim-me-deputetet-e-lvv-se-qe-ta-procedojme-kodin-civil/
https://kosovapress.com/admin/%e2%80%8bpersonat-lgbtqi-kerkojne-te-drejta-te-barabarta-ne-kuvend-cfare-sthane-per-ne/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024