Zbulohet pllaka përkujtimore e Shasivar Makollit, çmohet kontributi për çështjen kombëtare
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Sot, për nder të atdhetarit dhe veprimtarit të çështjes kombëtare, Shasivar Makolli, në shtëpinë e tij, në Kodrën e Trimave në Prishtinë u zbulua pllaka përkujtimore. Me këtë rast, u vlerësua kontributi i tij dhe i familjes së tij për çështjen kombëtare. Shasivar Makolli u cilësua si figurë emblematike.

Veprimtari dhe një nga drejtuesit e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, Ali Ahmeti u shpreh se sot kujtohet bashkëveprimtari e bashkëluftëtari i kohërave më të vështira që ka përjetuar kombi shqiptar.

Në ceremoninë e organizuar nga Shoqata “Lëvizja”, Ahmeti tha se familja Makolli ka qenë vatër e Lëvizjes Popullore.

Ndërsa, djali i veprimtarit, Adem Demaçi, Shqiptari tha se familja Makolli ka qenë bujare.

Ndërkaq, publicisti Bardhyl Mahmuti, i cili ka qenë edhe veprimtar së bashku me Shasivarin për më shumë se 35 vjet, u shpreh se figura e Shasivar Makollit është një figurë emblematike, pasi së bashku me familjen kanë dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për çështjen kombëtare.

Kurse, bashkëluftëtari i Muharrem Rama kujtoi një rast të vitit 1999, ku ai së bashku me disa ushtarë të tjerë dhe Shasivar Makollin janë gjendur në një pozicion të vështirë, ku Shasivari u kishte thënë të vazhdonin ata sepse ai do t’i mbronte.

Përndryshe, para ceremonisë, të pranishmit kanë vendosur edhe kurora lulesh te varri i veprimtarit Shasivar Makolli.

Lajmi i plotë është në sistemin me parapagim.

Veprimtari i çështjes kombëtare, Shasivar Makolli ka vdekur në vitin 2016./KosovaPress

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
407
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024