Konjufca: S’kemi interes për ta parë draftin e Ramës për Asociacionin
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka deklaruar se ka nuk kanë interes për parë propozimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama lidhur me Asociacionin e komunave me shumicë serbe, sepse kjo është çështje e institucioneve të Kosovës.

Konjufca pas ceremonisë së përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, u ka thënë mediave se Rama nuk do të duhej të bënte veprime të tilla pa i sqaruar të gjitha problemet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

https://kosovapress.com/admin/kurti-nuk-komenton-propozimin-e-rames-per-asociacionin-flet-per-arbereshet-e-italise/

Konjufca është pyetur edhe për sanksionet e paralajmëruara nga partnerët e Kosovës, pas situatës në veri të vendit.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten njoftoi se e ka dorëzuar një draft të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, te presidenti francez Emmanuel Macron, dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz. Për këtë dokument, ai ka thënë se i ka vënë në dijeni edhe presidentin e Këshillit Evropian dhe amerikanët.

Rama ka thënë se drafti është i punuar nga ekspertë dhe sipas tij pret që i njëjti të vlejë për të çuar në një nivel tjetër dialogun Kosovë-Serbi.

Lajmi i plotë me parapagim:

https://kosovapress.com/admin/rama-i-dorezon-presidentit-francez-dhe-kancelarit-gjerman-nje-draft-te-asociacionit/
https://kosovapress.com/admin/ja-cka-thone-qytetaret-lidhur-me-propozimin-e-rames-per-asociacionin/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024