Premier Liga merr vendim për VAR gjysmë-automatik
Sport
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Premier Liga ka vendosur që mos të prezantojë teknologjinë e VAR-it gjysmë-automatik, që ishte përdorur me sukses në Kupën e Botës në Katar, por do të vendose më shumë kamera në fushë.

“Mail Sport” bëri të ditur në muajin prill që Premier Liga po e konsideronte të përfshijë teknologjinë SOAT, e cila përfshin inteligjencën artificiale e cila do të monitorojë gjymtyrët e lojtarëve nëse ato kanë qenë në pozitë jashtë loje, raporton KosovaPress.

Një sinjal më pas shkon te VAR-i, me teknologjinë që është e aftë të përcaktojë nëse lojtari ishte në pozitë jashtë loje brenda një sekonde.

SOAT u përdor me sukses edhe gjatë finales së Ligës së Konferencës të së mërkurës mbrëma mes Fiorentinas dhe West Hamit.

Por, Premier Liga nuk do të jetë në garë për përdorim e kësaj teknologjie, pavarësisht miratimit të saj nga LaLiga në Spanjë përpara sezonit të ardhshëm.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024