Këshilltari i Kurtit tregon faktet që çuan në deeskalim të veriut: Bëhuni ju gjykuesi
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Jeton Zulfaj, këshilltar i kryeministrit Albin Kurti, ka thënë se ngjarjet në veri të vendit, ku protestuesit serbë sulmuan Policinë e Kosovës, KFOR-in dhe gazetarët kanë lënë shumë njerëz të habitur.

Në një cicërimë në Tëitter, Zulfaj ka renditur kronologjikisht faktet që siç tha ai, çuan në sulme ndaj ushtarëve të NATO-s, policëve dhe gazetarëve nga bandat kriminale që gjinden në listën e pagave të Serbisë.

“Bëhuni ju gjykuesi nëse kjo është mungesë koordinimi apo mungesë mbështetjeje për rendin kushtetues të Kosovës”, ka shkruar ai.

Faktet e renditura nga Zylfaj janë si në vijim:

05 – Dorëhiqen kryetarët e bashkive

14 nëntor – Shpallen zgjedhjet e reja

12 dhjetor – Shtyhen zgjedhjet

10 dhjetor – serbët e Kosovës vendosin barrikada me porosi nga beegradi

28 dhjetor – Presidenti i Serbisë urdhëron serbët e Kosovës të heqin barrikadat

27 shkurt – Miratohet marrëveshja bazë

17 mars – Me kërkesë të QUINT Komisioni Qendror i Zgjedhjeve zgjat edhe për më shumë ditë afatin për certifikimin e partive politike për pjesëmarrje në zgjedhje.

18 mars – Marrëveshja dhe aneksi konsiderohen të miratuara

18 mars – Vuçiq thotë se Serbia nuk do të zbatojë të gjitha nenet e Marrëveshjes bazë

21 prill – Lista Serbe bën thirrje për bojkotimin e zgjedhjeve lokale

21 prill – Aleksander Jabllanoviq tërhiqet dy ditë para zgjedhjeve

23 prill – Në katër komuna mbahen zgjedhjet lokale

24 prill - Serbia shkel marrëveshjen bazë duke votuar kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

19 – 25 maj – Kryetarët e rinj marrin zyrtarisht detyrën, pa ndonjë incident

26 maj – Kryetarët shkojnë në punë, protestuesit bllokojnë me forcë hyrjet e komunave

29 maj – Milicia fashiste serbe në listën e pagave të Serbisë sulmon KFOR-in, Policinë e Kosovës dhe gazetarët

https://kosovapress.com/admin/kfor-te-henen-ne-veri-u-plagosen-30-ushtare-palet-te-marrin-pergjegjesi-per-situaten/

Ndryshe, situata në këto komuna është tensionuar të premten e 26 majit kur kryetarët e betuar u detyruan të futën në zyrat e tyre të punës nën asistencën e Policisë së Kosovës.

Si pasojë e protestave të dhunshme, janë plagosur gjashtë policë të Kosovës dhe  30 ushtarë të KFOR-it, ndërkohë që serbët kanë sulmuar edhe gazetarët.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024